Енергоефективність

Фонд енергоефективності України: тенденція, що набирає обертів

Україна посідає чільне місце серед країн Європи, що найменш енергоефективна у сфері ЖКГ. Відтак, у червні 2017 року було засновано Фонд енергоефективності з метою підтримки ініціатив щодо підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження.

В Україні функціонує єдина державна установа з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності. Фонд заснований у 2017 році Урядом України відповідно до закону. Місією структури є прагнення досягнути європейського рівня енергетичної ефективності. Це полягає, насамперед, у зменшенні енергоспоживання, а також уникнення викидів CO2 у житловому секторі, що обмежує ризики негативного впливу на довкілля, сприяє покращенню екології.

Голова Асоціації енергоаудиторів України Андрій Цибулько зазначив, що після ухвалення Закону України про Фонд енергоефективності в 2017 році ще досі триває робота над розробкою та затвердженням всіх необхідних нормативно-підзаконних актів.

“Хоча і відібрані перші 15 проектів, але фактично Фонд повноцінно не працює. На мою думку, можна очікувати початок роботи Фонду вже після змін в керівництві Мінрегіону”, – зазначив він.

Додамо, що в цей план входить і зменшення викидів двоокислого вуглецю в довкілля , згідно з Паризькою угодою, підписаною від імені України у квітні 2016 року про нагальне реагування на загрози зміни клімату.

Фонд енергоефективності надає підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) для впровадження енергоефективних заходів: надання грантів та запровадження комплексних технічних рішень з врахуванням кращих європейських практик з термомодернізації будівель – комплексу заходів по утепленню та модернізації інженерних систем будинку, що сприяє заощадженню 50-60% на опаленні та водопостачанні.

“Зараз проводиться навчання майбутніх енергоаудиторів, тобто попит до цієї сфери стрімко зростає і ми дуже очікуємо, настання того дня, коли напрацьовану теоретичну базу можна буде втілити на практиці”, – підсумовує Андрій Цибулько.

За даними ресурсу Eco Town, у 2016 році термомодернізації потребували 90% українських багатоповерхівок згідно висновкам експертів Мінрегіону. Тобто це будівлі зведені у 70-80 роках, що потребували масштабного оновлення. Зараз відбувається стрімке пожвавлення у такому питанні, і, відповідно реорганізації забудов по всій Україні, завдяки створенню Фонду енергоефективності.

Андрій Цибулько також висловив власну позицію щодо забудов, у котрих вже завершується час експлуатації. “Особисто моя думка,  що для будинків, збудованих у радянські часи, термомодернізація не дає бажаного максимального ефекту. Справа в тому, що термомодернізація в більшості випадків не вирішує питань модернізації внутрішніх будинкових мереж (тепло, вода, каналізація). Тому в такому  випадку я є прихильником комплексної реконструкції застарілих будинків. На сьогодні Мінрегіон працює над змінами в ЗУ “Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду”, щоб врегулювати питання комплексної реконструкції, зокрема одне із найбільш проблемних та ризикових питань – гарантії власникам квартир при їх відселенні”, – зазначив він.

Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та уряду Німеччини.

“18 квітня 2018 року віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко та голова Групи підтримки України в Європейській Комісії Петер Вагнер в присутності прем’єр-міністра Володимира Гройсмана підписали фінансову угоду на 50 млн. євро для наповнення та запуску діяльності Фонду енергоефективності України – передає Eco Town, – Зазначається, що ця угода покликана сприяти енергозбереженню та зменшенню викидів парникових газів в Україні. Крім цього ЄС, разом з Німеччиною, підтримуватиме діяльність Фонду енергоефективності з надання грантів на інновації із підвищення енергоефективності багатоповерхових будинків по всій Україні”.

Програма реалізовується у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією – IFC, яка впроваджує комплексну програму консультативних послуг, спрямовану на підтримку всяких ініціатив, німецькою федеральною компанієюDeutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), що надає надає технічну підтримку в процесі розробки та тестування процедур Фонду, GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН).

Останні, зокрема, це кластер проект ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) надає технічну підтримку Фонду, зокрема стимулює жителів багатоквартирних будинків переходити до більш ефективної форми власності над багатоквартирним будинком створюючи ОСББ, Проект також сприятиме зміцненню потенціалу як новостворених, так й існуючих ОСББ, які в подальшому зможуть розробити власні проекти з підвищення енергоефективності та подати заявку на фінансування до Фонду енергоефективності України.

Також до організаційної структури Фонду належать банки-партнери, що є фінансовими інституціями, які відповідають критеріям фінансового партнера IFC, підписали партнерську тристоронню угоду з Міжнародною фінансовою корпораціє IFC та Фондом енергоефективності України й готові створити спеціальний банківський продукт, що забезпечить максимум сервісу для ОСББ-клієнтів Фонду. Банки- партнери Фонду є першим контактом ОСББ в процесі реалізації проекту, і окрім надання кредиту, вони консультуватимуть ОСББ щодо збору документації, необхідної для отримання гранту.

Власне, Фонд енергоефективності це вдала інвестиція у довгостроковий механізм фінансування проектів, до яких належать ключові завдання із заощадженням електроенергії та обмеження у викидах сумнівних речовин у довкілля саме для багатоквартирних будинків, що з роками зазнають внутрішніх руйнацій та потребують реорганізації.

Додамо також, що відповідний фонд надає часткові компенсації на витрати стосовно енергоефективних заходів.

Варто зазначити, для створення у багатоквартирних будинках ОСББ, є нагода скористатись можливостями проекту HOUSES ПРООН, ключовою метою якого є мобілізація співвласників житла в багатоквартирних будинках в Україні та підтримка їхньої мотивації до підвищення рівня енергоефективності власних будинків. Він триває із початком функціонування ( жовтень 2018 рік) до вересня 2020 року та діятиме на місцевому рівні по всіх областях України. Відтак, прогнозується створення щонайменще 2000 ОСББ і загалом 4000 тис. матиме можливість пройти навчання з управління енергоефективними проектами.

ЄС надає фінансування розміром 4 млн євро в межах Програми підтримки енергоефективності для України (EE4U). ПРООН надаватиме технічну допомогу шляхом впровадження проекту, який триватиме  до 30 вересня 2020 року.

“Я вірю, що ідея фонду – дуже правильна і сьогодні досить актуальна, але фактична реалізація бажає кращого – йдуть суттєві затримки по обіцяним строкам запуску Фонду. Коли він запрацює, то стане одним із дієвих інструментів підвищення енергоефективності будівель, з якими в Україні об’єктивна проблема, а ФЕ – дає доступний, зрозумілий механізм, як жителі можуть залучати фінансування на комплексний підхід в оновлені своїх будівель”- зазначає Андрій Цибулько.

Джерело: vezha.net.ua