ЕнергоефективністьНовини

Енергозбереження міст і громад: як об’єднуються громади та ефективно використовують енергію – “ЕнергоНЕзалежність”

Оприлюднено

Енергоефективність, енергозбереження для громад – нова можливість українським громадянам об’єднуватись і ефективно колективно використовувати високовартісну українську енергію.

Кожному громадянину, домогосподарству, підприємству, промисловості – усьому суспільству потрібно дуже відповідально ставитись до використання енергозберігаючих технологій та бути енергоефективним – про це у проекті “ЕнергоНЕзалежність” з автором та ведучим, аналітиком з питань енергетики Миколою Войтівом та Андрієм Гінкулом, керівником проектів ГО “Асоціація енергоаудиторів”.

“Український споживач повинен розуміти, що енергетичний ресурс краще економити та ефективно використовувати, аніж шукати додаткове джерело доходу, щоб мати можливість дозволити його придбавати таким, яким є зараз ціна на нього”, – каже Микола Войтів.

Ще десять років тому питання енергоефективності, енергозбереження було не дуже актуальним, зокрема, через невисоку вартість на енергоносії, проте зараз ситуація кардинально змінилась – український споживач став дбати про енергоефективне споживання енергоресурсів. Саме тому управління енергією міст і громад є важливою концептуальною програмою, що дозволяє досягнути енергоефективності.
Насамперед, проводять енергоаудит – це своєрідна діагностика з метою аналізу поточного стану та розроблення організаційно-технічних заходів, спрямованих на зниження енергетичних витрат рекомендації, визначення потенціалу енергозбереження та економічне обгрунтування. За результатами енергоаудиту надають звіт, що дозволяє сформувати політику з енергозбереження та ефективного використання бюджетних коштів, спрямованих на енергоефективність.

За даними експертів-енергетиків, на перехід на енергозберігаючі технології, відповідну модернізацію в Україні потрібно 50 млрд дол. США, це 14% від ВВП, при бюджеті України 41 млрд дол. США.

Проте Фонд енергоефективності, який почав діяти з січня 2018 року, отримуватиме з держбюджету 2 млрд гривень та очікує ще на 3 млрд гривень від європейських фондів, загалом ця сума буде складати 5 млрд гривень. При потребі 50 млрд. дол. США (1,334 трлн грн) на енергозберігаючі технології та модернізацію, бажаного результату, із щорічним бюджетом 5 млрд грн, буде досягнуто через 266 років. То чи буде такий інститут ефективним для реалізації політики енергоефективності в Україні – питання відкрите.

“У нас немає національної системи енергомоніторингу. Ми не знаємо достеменно, де і чого, скільки споживається. Ми можемо порахувати енергетичний баланс в частині електроенергетики, більш-менш розуміємо скільки закачано та спожито газу, є дані по вугіллю, але скільки споживають міста у повному обсязі енергетики у секторі муніципальному, щоб можна було розуміти, де і яким чином мешканці споживають ту чи іншу енергію – у нас її просто немає. Це найскладніший сектор, де присутня неймовірна кількість учасників. Нагадаю, що Закон про облік прийнятий лише минулого року”, – розповідає Андрій Гінкул, керівник проектів ГО “Асоціація енергоаудиторів”.

За словами фахівців, які займаються управлінням енергією міст та громад, громадяни повинні брати участь у співфінансуванні інфраструктури, що дозволяє ефективно використовувати енергоресурси та відповідає енергозбереженню, адже це дозволить цінувати та контролювати вкладені кошти, бо система, де хтось має дати чи зробити – неефективна та позбавляє мешканців міст та громад відповідальності.

Про те, як об’єднуються громади, та як відбувається управління енергією міст та громад – детально та змістовно у проекті “ЕнергоНЕзалежність” з нашими фахівцями.

За матеріалами 5 каналу.

1 коментар до “Енергозбереження міст і громад: як об’єднуються громади та ефективно використовують енергію – “ЕнергоНЕзалежність”

 1. Ось схема державної корупції влади і монополістів на сотні мільярдів. Це не тільки опалення, але і імпорт природного газу, програма «енергоефективності», яка заганяє в нове комунальне рабство громадян України. Докази: Аналіз тарифів та використання теплової енергії (ТЕ) від КП «Теплоенерго» м. Кременчук. Вихідні дані: котельня №176 по вул. Набережній; вартість природного газу (ПГ) в грудні 2017 року 6,96 грн/м3; Теплота згорання 9150 ккал. Витрати ПГ на 1 Гкал, з врахування ККД котельні 80% 140м3/Гкал, втати 20%.Вартість Гкал на виході з котельні 957 грн/Гкал. Тариф для населення 1440 грн/Гкал. Тариф для юридичних осіб 1955 грн/Гкал. Площа опалювальних приміщень юридичних осіб складає не менше 20% загальної. Середній тариф: 440*0,8+1955*0,2=1543грн/Гкал.
  Витрати на транспорт ТЕ складуть: 1543-957=586грн, або 40%. Із них експлуатаційні витрати 10%, або 59 грн. Втрати ТЕ в мережі: 586-59=527грн, або 34%. Разом втрати ТЕ отриманої від згорання ПГ до лічильник ТЕ будівлі: 20+34=54%.
  Втрати тепла в мережах житлових будинків від лічильника до стояків квартир:
  будинок №31 типу БК9 втрати 50% (перевірено) вартістю 263 грн, або 17%, разом 54+17=71%. Подане тепло в квартири 100-71=29%, або 447 грн/Гкал. Втрати тепла в квартирах через відкриття вікон при пере гріві: 80%, або 358 грн. Корисне тепло 20%, або 89 грн. Кількість корисного тепла отриманого від спалювання ПГ 5,8%.
  Особистий досвід. Квартира в панельному 5-ти поверховому домі на 2-му поверсі. Вікна двохкамерні, балкон герметизований, при -15 за вікном на балконі 0гр.С. Рятуючись від перегріву і задухи демонтували зайві батареї і залишили одну на 3 секції. Встановили лічильник тепла. За минулий опалювальний сезон середнє споживання на місяць 0,15 Гкал, з врахуванням частки опалення місць загального користування. Можна і менше, але стояків не відключиш. Зараз нараховують нам по будинковому лічильнику 0.9 Гкал. Виходить, що ми раніше через вікна випускали тепла (09-0,15)/0,9*100% = 83%.
  Питання: Для чого і для кого потрібна така система Центрального опалення? Програма «енергоефективності» передбачає утеплення будівель та встановлення ІТП. Із наведеного аналізу зрозуміло, що це відноситься всього до 10% теплової енергії, що отримується від спалення природного газу, для зменшення споживання якої збираються вкласти сотні мільярдів, як бюджетних коштів, так і коштів споживачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.