Енергоефективність

КИЇВЕНЕРГО впровадило повітряну діагностику стану столичних тепломереж

З метою вивчення точного розташування столичних тепломереж та їх тепловтрат ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» розпочало проект дистанційного дослідження за допомогою тепловізійної аерозйомки. Слід зазначити, що цей метод у світовій практиці вважається найбільш ефективним з точки зору якості отриманих даних і застосовується вперше в українському тепловому господарстві. Його результати стануть основою цифрової інформаційної бази даних теплового господарства столиці, яку КИЇВЕНЕРГО планує створити до кінця 2015 р.

Виконавцем послуг з тепловізійної аерозйомки та створення бази даних на замовлення КИЇВЕНЕРГО виступає інжинірингова компанія «АРЦ» («Аерогеоінформатіка»). Польоти виконуються авіакомпанією «Колумбус» на вертольоті Мі-2 Кременчуцького льотного коледжу на висоті 400-600 м в нічний час з дотриманням усіх вимог безпеки, що діють в цивільній авіації. Для отримання теплових зображень використовується встановлений на борту тепловізор виробництва ITRES (Канада). Режими пілотування вибираються з урахуванням необхідності зменшити негативний вплив шуму на мешканців міста.

Щоб забезпечити максимальну точність інформації, тепловізійна аерозйомка проводиться під час опалювального сезону за відсутності туману, снігу, льоду і температурі повітря нижче 0˚. При цьому перепад температури діб, коли проводиться зйомка, не повинен перевищувати 10° С. Щоб отримати зображення всіх тепломереж Києва, необхідно 12-15 вильотів. У зв’язку з неможливістю точно спрогнозувати погодні умови, передбачається, що роботи будуть виконані до кінця опалювального сезону (до кінця квітня). Найближчим часом КИЇВЕНЕРГО отримає від АРЦ тепловізійні фотозображення тепломереж Голосіївського району столиці.

В цілому, за результатами дистанційної діагностики КИЇВЕНЕРГО отримає чіткі дані про проблемні ділянки мереж з втратами тепла і витоком теплоносія, визначить стан ізоляції всієї системи, її охоронні зони, а також уточнить розташування деяких тепломереж і виявить місця несанкціонованого відбору теплоносія споживачами. Очікуваним ефектом від використання даних тепловізійної аерозйомки для КИЇВЕНЕРГО стане:

  • зниження вартості експлуатаційних витрат на підтримку теплових мереж у нормативному стані;
  • зменшення прямих втрат тепла;
  • запобігання аварій за рахунок своєчасного виявлення проблемних ділянок тепломереж;
  • скорочення часу на пошук місць витоку теплоносія;
  • зменшення обсягів наземних ремонтних та відновлювальних робіт по ліквідації аварій.

Загальна протяжність теплових мереж м. Києва становить близько 2,5 тис. км у двотрубному вимірі. Ступінь зносу – близько 60%. Щорічно КИЇВЕНЕРГО в міжопалювальний період проводить комплекс робіт з реконструкції (повної заміни ділянок) і ремонтів тепломереж. Так, в 2014 р повністю замінено на нові попередньо ізольовані металеві та пластикові труби більше 70 км труб. Отримана за допомогою повітряного тепловізійного дослідження інформація буде використана вже в поточному році в ході ремонтних робіт.

«З точки зору раціонального використання енергоресурсів одним з найважливіших завдань КИЇВЕНЕРГО є зниження втрат в тепломережах. Вирішення цього завдання можливе за умови використання сучасних геоінформаційних та телекомунікаційних технологій. Отримана в результаті повітряної аерозйомки інформація допоможе більш ефективно виконувати ремонтні кампанії і планувати інвестиції в модернізацію мереж», – зазначив виконавчий директор ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» Юрій Магєра.

«Питання тепловізіі столичних мереж зараз надзвичайно актуальне, перш за все, з точки зору подальшого впровадження заходів з енергозбереження. Нами вже проведено спрощений енергоаудит житлових будинків Києва, за підсумками якого формуємо програму енергозберігаючих заходів. На черзі – діагностика тепломереж, яка дозволить більш системно вирішувати завдання з економії енергоресурсів в теплопостачальному комплексі столиці», – сказав Петро Пантелєєв, заступник голови КМДА.

«Тепловізійна аерозйомка з метою дистанційної діагностики технічного стану теплових мереж та виявлення рівня тепловтрат будівель в Україні проводиться вперше. Згідно світовій практиці, цей метод є найбільш ефективним способом оперативного отримання об’єктивної та актуальної інформації про стан тепломереж. Після обробки матеріалів зйомки і їх дешифрування, буде відкориговано місце розташування теплових мереж та виявлено аварійні ділянки», – зазначив Роман Челноков, голова Ради директорів ТОВ «АРЦ».

Джерело: КИЇВЕНЕРГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.