ДіяльністьЕнергоефективність

Інтерв’ю Проблеми ринку енергоаудиту та перспективи його розвитку

Оприлюднено

Сьогодні тема енергоефективності не сходить з вуст майже кожного пересічного українця, тому Асоціація енергоаудиторів вирішила дізнатись, якими бачать перспективи розвитку ринку енергоаудиту наші члени та представники партнерських організацій.

Першим інтерв’ю надав Романюк Григорій, координатор напрямку “Енергоаудит будівель”, директор “ЕСКО Україна”.

1. Які ви можете виділити основні проблеми ринку енергоаудиту в Україні?

Основна проблема ринку енергоаудиту – це відсутність ринку як такого. 

На жаль, енергоаудиторським компаніям практично неможливо вижити в сформованих реаліях, коли навіть самого терміну як “Енергоаудит” не існує. Так-так, не існує. Немає такого виду діяльності, немає його в класифікаторі робіт, немає його і в юридичному полі. Але самою основною проблемою є те, що в Україні немає ринку енергоефективності, немає енергоефективних проектів, немає масової термомодернізації, немає механізму ЕСКО, немає, як і раніше, Закону “Про енергетичний аудит”, немає механізму залучення інвестицій. Є тільки декларативні гучні слова і армія людей, які роблять собі піар на актуальних темах енергонезалежності України, а реальна економія нікому не потрібна. Чи зміниться  ситуація? Не знаю… Подивимося.

2. Які ви бачите шляхи вирішення ситуації, що наразі склалась?

Ринок енергоаудиту може розвинутися тільки разом з ринком енергоефективних технологій, з початком масової термомодернізації житлового фонду та бюджетних об’єктів, для яких зараз є і передумови, і починання. Для того, щоб житлові багатоквартирні будівлі почали радувати наше око новим фасадом, а державну скарбницю заощадженим енергоносієм, необхідно кілька речей: стимулювання держави проектів з енегроефективності; доступ до недорогих кредитів; кваліфікаційна освіта експертів. Зараз досить активно ведеться робота по всіх цих напрямках, так що промінь світла в нашому темному царстві є! Для санації бюджетних об’єктів потрібен закон по ЕСКО – закон, який регулює відносини між банком, інвестором і державою, яка є власником бюджетних об’єктів (школи, садочки, лікарні) – тут робота також кипить.

3. Як ви вважаєте, чи перспективне, в поточних умовах, підвищення енергоефективності будівель?

Якщо ми не запустимо механізми про які я говорив в попередньому пункті, перспективи залишаться перспективами назавжди.

4. З вашої точки зору, чи спостерігається збільшення інтересу до енергоаудиту?

Як до популярної цікавої теми – так. Як до необхідного першого кроку в процесі термомодернізації – ні.

5. Що потрібно робити для популяризації енергоаудиту?

Нічого особливого – тільки термін узаконити!… З’явиться потреба, а найголовніше можливість економити енергоресурси. Зробити потрібно все для того щоб держава зрозуміла, що економити газ вигідно всім, що це величезний ринок і сотні тисяч робочих місць.

Довідка

esco-ua(200x100)ЕСКО Україна, заснована в 2008 році, метою компанії є популяризація раціонального використання енергоресурсів, основний вид послуг – діяльність у сфері інжинірингу (проведення енергоаудиту адміністративних і приватних будинків). Компанія «ЕСКО Україна» по результатах проведення енергетичного аудиту проводить аналіз, дає рекомендації по впровадженню енергозберігаючих заходів та ефективного менеджменту при реалізації проекту з енергозбереження, проводить розрахунок витрати енергоресурсів будівель, введених в експлуатацію. Детальніше.

3 коментарі до “Інтерв’ю Проблеми ринку енергоаудиту та перспективи його розвитку

 1. Вперше готовий погодитись з наведеним на 100%.
  Але : одна з причин яка точно буде стримувати процес це фаховість людей. Проблема у тому, що технології то є, але навчання наших фахівців за методиками та технологіями 50 річної давнини. Суть змінилась, принципи змінились, технології змінились. люди відстали.
  Що робити ? Якщо є розуміння, а воно таки є. Значить є і надія, що все зміниться. Конкретно _ навчання фахівців, нові методичні матеріали. Зробити це і процес піде.

 2. Термин “энергоаудит” не определен и нет законов! Смех и слезы: основание и причина проблем! Цирк. На хлеб и колбасу, воздух – ни терминов ни законов не надо, так как есть спрос. Для информации – государство из рынка ЖКХ уходит быстро-быстро, если кто не заметил. Потому – все на рынок: либо спрос – рождает предложение, либо предложение рождает спрос. Дайте товар, энергоаудиторы!

 3. Все сказано вірно. Але не потрібно з енергоаудиту робити самостійний вид діяльності. Енергоаудит – це складова частина енергетичного сервісу. І ринку енергетичного аудиту не може бути. Має бути ринок енергетичного сервісу. Енергоаудитор має не лише запропонувати варіант вирішення питання, а і нести відповідальність за результати реалізації запропонованих заходів.
  Самостійна позиція енергетичного аудиту не на користь ні самим енергоаудиторам, ні загальній справі. У шафах посадових осіб населених пунктів України безліч томів енергетичних аудитів, енергопланів та схем. А результати відсутні. Тому «самостійний» енергоаудит втрачає свою актуальність. До того ж висновки енергетичних аудитів – це товар, який швидко псується. Лише у складі енергосервісу цей товар буде придатним для споживання.
  Встановлений діагноз – це добре, але якщо неможливо лікувати, то і користі від нього немає.
  Маю такий погляд не тому, що є противником енергоадиту, а саме навпаки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.