ІнвестиціїМіжнародні проекти

E5P – фінансування енергоефективності

Пропонуємо для ознайомлення бліц-інтерв’ю Forbes з директором E5P – Східноєвропейського партнерства з питань енергоефективності та екології, – Андресом Лундом, в якому він розповів, як події у східних областях України вплинули на реалізацію планів фонду і за якого сценарію обсяг коштів під управлінням E5P може бути подвоєно. 

– Розкажіть, які критерії оцінювання дієвості проектів з енергоефективності в E5P?

– Заявки на отримання грантів за лінією E5P готують банки. І важливу роль відіграють критерії, які враховують банки. Загальний зміст – скоротити викид в атмосферу CO2, поліпшити ситуацію з енергозбереженням, стимулювати інвестиції в муніципальний сектор. У нас налагоджено дуже тісну співпрацю з міжнародними фінансовими організаціями, зокрема з ЄБРР і NEFCO.

Наприклад, у нас є проект у Житомирі з реконструкції тепломереж. Загальний кошторис проекту – 16 млн євро. У результаті реалізації проекту викид CO2 скорочуватиметься на 200–500 тис. тонн щорічно. З економічного погляду період окупності проекту та виходу на стабільний плюс – 3–4 роки, тому в муніципальний сектор України дуже вигідно інвестувати саме нині.

У муніципальному секторі є ціла низка регуляторних проблем – від місцевих виборів до тарифів. В Україні типова проблема полягає в тому, що водопостачання, теплопостачання тощо є суб’єктом активного субсидування, що призводить до перекосів у тарифній політиці та позначається на фінансових показниках муніципальних компаній. З другого боку, підвищення тарифів супроводжуватиметься соціальною напруженістю. Утім, це глобальна проблема, не унікальна тільки для України.

AndersLund

– Як швидко муніципальні проекти дають результат?

– Якщо ми проведемо невеликий екскурс в історію і подивимося, скажімо, на телекомунікаційний сектор, то побачимо, що кілька десятиліть тому можна було дзвонити майже безплатно, потім почав розвиватися мобільний зв’язок, а сьогодні у всіх на руках смартфони. І люди готові платити за ці послуги мобільного зв’язку. Тобто готовність платити за мобільний зв’язок протягом останніх десяти років зросла багаторазово. І наше завдання в тому, щоб досягти аналогічних показників у муніципальному секторі. Ми вважаємо, що однією з причин, чому люди неохоче платять за муніципальні послуги, є якість тих послуг, які люди отримують.

У Швеції, наприклад, щоб одержати якісь відчутні результати, при реалізації муніципального проекту потрібно чекати чотири роки, включаючи підготовку проекту, його реалізацію тощо.

– Із чим пов’язані ваші основні надії та сподівання при запуску проектів з енергоефективності в Україні?

– На мій погляд, те, що я роблю, – це інвестиції в майбутнє. Понад 7% українського ВВП йде на різні субсидії, пов’язані зі споживанням енергії. Це 8 млрд євро на рік. Для порівняння: у Швеції ці витрати становлять 0,5% ВВП.

Інвестиції в муніципальний сектор допомагають економіці, покращують навколишнє середовище. Від них виграють і країна, і споживачі.

Сьогодні я керую фондом обсягом 95 млн євро. У разі успішної реалізації проектів в Україні інвестори – країни-донори – можуть як мінімум подвоїти капітал фонду. Я розраховую на це рішення в короткостроковій перспективі – протягом року.

– За яких умов обсяг фонду може подвоїтися?

– Країни-донори [серед яких – Данія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Швеція, США та інші] хочуть бачити реально побудовані об’єкти. Насоси, очисні споруди тощо. Проекти, схвалені фондом, – це хороші проекти з погляду економіки. Наприклад, у проекту модернізації тепломереж у Тернополі є дуже серйозний демонстраційний ефект. Тому що відбувається перехід на новий тип палива для котелень – деревні пелети. Це означає, що муніципалітет менше купуватиме дорогого природного газу та мазуту.

У цілому Україна володіє значним потенціалом з точки зору енергоефективності. Тут є і продукти життєдіяльності тварин, і біомаса від деревообробної промисловості тощо.

– Ви працюєте з такими містами, як Львів, Тернопіль, Миколаїв, Донецьк, Луганськ, Сєверодонецьк. Як ситуація на сході впливає на розвиток проектів?

– Із Луганськом договір щодо проекту було підписано на початку червня. Ми вважаємо, що проведення проектів у сьогоднішній ситуації – це виклик. Він укотре доводить, що такі організації, як ЄБРР, готові реалізовувати проекти на території всієї України.

Довідка:

Під управлінням E5P – Східноєвропейського партнерства з питань енергоефективності та екології – 95 млн євро. Фонд, яким управляє Європейський банк реконструкції та розвитку, працює в Україні з 2011 року. Ініціатором створення фонду була Швеція, серед країн-донорів, які фінансують проекти, – США, країни Прибалтики, Ісландія тощо. Кошти спрямовують на поліпшення екології та впровадження проектів зі скорочення енерговитрат, зокрема у сфері теплопостачання. Проекти реалізуються по всій території України, у тому числі й на сході. 

Джерело: http://forbes.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.