Діяльність

Методика ціноутворення на енергоаудит підприємств центрального теплопостачання

Всіх цікавить ціна товару та послуги тільки тоді, коли з’являється бажання чи необхідність її купити. Самий простий вибір – коли бачиш товар «наживо» і можеш порівняти ціни від різних виробників і підібрати собі відповідний за критерієм «ціна-якість».

Енергоаудит – послуга «специфічна», а замовник такої послуги при цьому ще й недостатньо обізнаний – що це таке і навіщо її купувати. Покупцем такої послуги, в ідеалі, повинна бути служба енергоменеджменту підприємства, досить «продвинута» оскільки знає, який підприємству потрібен енергоаудит і знає, як надалі використовувати результати цього енергоаудиту. У нашій практиці були часті випадки, коли вартість робіт ПЕФ «ОптімЕнерго» була в 2-3 рази вище, ніж у конкурентів, але компанія вигравала тендер, оскільки замовник знав, що він хоче отримати в результаті енергоаудиту, тому критерій досвіду і професіоналізму переважував вартісні показники. Якщо на підприємстві немає служби енергетичного менеджменту, то і енергоаудит, виконаний як данина моді (як варіант – за наказом «згори»), абсолютно марний, а звіт є прикрасою книжкової полиці головного енергетика.

Відсутність розвиненого ринку енергоаудиторських послуг вже підштовхує деяких власників до продажу енергоаудиторських компаній, хоча, як я зрозумів з оголошення, побаченого в інтернеті, продаються вимірювальні прилади та юридична особа, що має свідоцтво на право проведення енергоаудиту.

Ринку енергоаудиторських послуг в Україні немає, отже, відсутні і так звані ринкові ціни. Ціни часто формуються «зі стелі», або аналогічно вартості послуг, що надаються зарубіжними компаніями.

Ціни, які виставляються вітчизняними компаніями, я б назвав цінами виживання. А для виживання компанії, яка складається з директора та бухгалтера за сумісництвом, яка при необхідності залучає фахівців, як правило, викладачів ВНЗ, вартість контракту може бути 30-40 тис. грн. на місяць. Для професійної компанії (і законослухняної) з постійним штатом в 5-6 енергоаудиторів, що мають в арсеналі дорогий парк вимірювальної техніки, це вже не менше 100 тис. грн. на місяць.

Як правило, при замовленні енергоаудиту нас цікавить сума, яку замовник може виділити на таку роботу. Відповідно до даної суми ми визначаємо, на який термін нам цих грошей вистачить для життя (на зарплату, оренду, податки та інші витрати). І звичайно враховується невеликий прибуток в 10-15%, який «з’їдається» під час вимушених простоїв, тому що бувають перерви в роботі, а зарплату, орендну плату і податки платити необхідно відповідно до чинного законодавства. Ми визначаємо найкраще співвідношення ціни, обсягів роботи та результатів енергоаудиту. З опитувального листа ми можемо визначити той оптимум, коли вартість енергоаудиту буде відповідати його результатам, а звіт буде корисний підприємству та гроші, витрачені на енергоаудиторів, будуть виправдані.
Слід зазначити, що енергоаудит – це не торгівля столами або бензином, а дуже специфічний бізнес і практично безприбутковий, про що свідчить наш 15 річний досвід.
Однак якщо нам 15 років і ми ще існуємо, то наші підходи до формування вартості робіт не зовсім вже і неправильні.

З досвіду фактичних витрат ПЕФ «ОптімЕнерго» без витрат на відрядження енергоаудит масштабних об’єктів (завод, підприємство теплових мереж) коштує близько 100-120 тис. грн. на місяць, а з витратами на відрядження ця сума сягає до 140-150 тис. грн. на місяць.

Виходячи з принципу – вижити і хоч трохи заробити на розвиток компанії, визначимо, скільки коштує енергоаудит підприємства теплових мереж в місті з кількістю населення в 100 тис. жителів, 20-25 котельнями і порядку 50 км теплових мереж.

Основним показником, який визначає вартість енергоаудиту, є час, витрачений на виконання даної роботи, і виглядає це приблизно так (в робочих днях):

• Для аналізу ситуації і вироблення плану дій нам потрібно 3-5 днів.
• Для приладового вимірювання 20 котелень – 5-7 днів.
• Для обробки вимірювань – 15 днів.
• На складання звіту та презентації -3-5 днів.

ВСЬОГО – 26-32 робочих днів або 1,5 місяця.

Для компанії, в штаті якої є 6 енергоаудиторів це приблизно 150-180 людино-днів.

Таким чином, вартість комплексного енергоаудиту, виконаного професіоналами, з гарантованими результатами, фінансовим аналізом і розгорнутою програмою впровадження енергоефективних проектів, яку можна представити міжнародним фінансовим організаціям, коштуватиме – 180-200 тис. грн. залежно від накладних витрат (для наведеного прикладу).

З іншого боку, якщо потрібен звіт з енергоаудиту для виконання вимог вищих інстанцій, з переліком теоретично можливих заходів і прогнозованих (без приладових вимірювань) зі «стелі» ефектів, то така робота може коштувати 50-80 тис. грн. Але, це не до нас.

Вартість енергоаудиту систем теплопостачання маленьких або великих міст приблизно пропорційна вартості, наведеної вище як приклад. Однак необхідно враховувати дію «закону опту» – енергоаудит системи теплопостачання малого міста трохи дорожче, а енергоаудит системи теплопостачання великого міста трохи дешевше кратної вартості енергоаудиту, що розглядався в якості прикладу.

Тарновський Михайло Васильович
Директор ПЕФ «Оптім-Енерго»

3 коментарі до “Методика ціноутворення на енергоаудит підприємств центрального теплопостачання

  1. Очень хорошая статья. Михаил Васильевич, спасибо за четкость и взвешенность. Теперь главное, чтоб потенциальный Заказчик энергоаудита прислушался и взял на вооружение написанное!

  2. Михаил Васильевич! Все правильно, ты молодец. Но тем не менее многие потребители хотят дешево и для галочки – это не для нас.
    И этим пользуются другие. В результате зачастую бумажная отчетность и отсутствие реальных внедрений

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.