11 лютого 2013 Інститут газу Національної академії наук України, Виконавчий комітет Коростенської міської ради та Проект USID «Реформа міського теплопостачання» проводять семінар “Енергетичний менеджмент – платформа для поліпшення теплозабезпечення населених пунктів України”. На семінарі буде презентована Система оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання ПЕР в міському тепловому районі.
Місце проведення: м.Коростень, вул. Грушевського 22, актовий зал міського Виконавчого комітету.
Програма семінару
9.30-10.30 Реєстрація учасників семінару
10.30-11.00 Привітальне слово
Міський голова м. Коростень Москаленко В. В.
Академік НАН України Карп І.М.
11.00-11.30 Розробка системи контролю, аналізу і управління ефективністю теплопостачання (на прикладі теплового району котельні «Київська» м. Коростень), Інститут газу НАН України, Нікітін Е.Е., провідний науковий співробітник.
11.30-11.45 Програмне забезпечення для системи оперативного контролю та аналізу ефективності теплозабезпечення теплового району. Інститут газу НАН України, Комков І.Д., інженер.
11.45-12.00 Досвід впровадження проекту USID «Реформа міського теплопостачання» Міцкан А.І., заступник керівника проекту
12.00-12.15 Виступ представника Національной комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (тема і доповідач уточнюються)
12.15-12.30 Віступ представника Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (тема і доповідач уточнюються)
12.30-12.45 Попередні результати експлуатаціі системи контролю та аналізу ефективності теплопостачання теплового району котельні «Київська». Барановська Т.М. директор КП «Теплозабезпечення».
12.45-13.00 Обговорення.
Про система оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання ПЕР в міському тепловому районі
Типовий тепловий район міста включає в себе газову котельню, теплові мережі та певну кількість підключених до них будівель. Сукупність таких теплових районів утворює систему теплопостачання міста.
Розроблено методичне і програмне забезпечення для оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання природного газу, теплової, електричної енергії і підживлювальної води в міському тепловому районі.
Використовуються показання газо-тепло-електро-водолічильників котельні і теплолічильників будівель. При відсутності або несправності деяких теплолічильників будівель використовуються розрахункові дані. Для діагностики причин порушень режимів правильного функціонування системи теплопостачання додатково використовуються й інші стаціонарні й портативні вимірювальні прилади: термометри, манометри, накладної витратомір, тепловізор, аналізатор параметрів електричного струму.
У процесі оперативного контролю на підставі показань лічильників визначається комплекс показників енергоефективності та якості теплопостачання: коефіцієнт ефективності використання природного газу та питома витрата електроенергії в котельні, втрати теплової енергії та води в тепловій мережі, відповідність нормативного і фактичного теплоспоживання будинків, відповідність фактичного і нормативного температурного графіків, відповідність фактичних і нормативних витрат теплоносія, показник якості погодного регулювання теплового навантаження в котельні і по окремим будівлям, очікуване споживання природного газу в залежності від прогнозованої температури зовнішнього повітря, показники фактичної ефективності впровадження енергозберігаючих заходів. Реалізована функція візуалізації всіх обчислюваних показників і контрольованих технологічних параметрів, а також функція формування зведеного енергетичного рапорту для керівництва.
При виявленні відхилень контрольованих параметрів від нормативного рівня енергетичним менеджером теплового району повинна здійснюватися діагностика причин виявлених порушень з використанням так званих «дерев оцінки ситуацій» і необхідних портативних вимірювальних приладів. Після чого повинні бути вироблені і реалізовані відповідні управляючі дії, спрямовані на нормалізацію ситуації. До числа типових діагностованих порушень відносяться: неоптимальний надлишок повітря в топках котлів або підвищені присоси в газоходах, погіршення теплоізоляційних властивостей огороджувальних конструкцій, підвищені втрати теплоти або води в теплових мережах, неправильна робота регуляторів теплового навантаження будівель, погіршення теплоізоляційних характеристик огороджувальних конструкцій будівель і цілий ряд інших причин. Прикладами необхідних управляючих впливів є налагодження режиму горіння котлів, відновлення їх газощільності і теплоізоляції, підвищення якості роботи оперативного персоналу, технічне обслуговування регуляторів теплового навантаження будівель, тепло-гідравлічна наладка теплової мережі, відновлення теплоізоляційних характеристик огороджувальних конструкцій будівель і цілий ряд інших заходів.
Передбачено як автоматизоване, так і ручне введення даних в комп’ютер енергетичного менеджера теплового району. Програмне забезпечення розроблене в середовищі Microsoft Office Excel c використанням Visual Basic for Application (VBA). Програмне забезпечення може бути легко модифіковано з урахуванням специфічних особливостей того чи іншого теплового району.
Розроблене методичне і програмне забезпечення є основою для створення муніципальних систем енергетичного менеджменту у відповідності з ідеологією міжнародного стандарту ISO 500001 “Energy management systems-Requirement with guidance for use” (Системи енергетичного менеджменту-вимоги та настанови щодо застосовування).
Система оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання ПЕР впроваджена в тепловому районі котельні «Київська» міста Коростень. Котельня оснащена газо-тепло-електро-водолічильниками, а всі будівлі – ІТП. Дані по телефонних каналах збираються на комп’ютер енергетичного менеджера, розміщеного в офісі міського комунального підприємства «Теплозабезпечення». Частина даних щодня вводиться вручну. На підприємстві створена група енергетичного менеджменту, яка використовує розроблене програмно-методичне забезпечення для забезпечення високої енергетичної ефективності та якості теплопостачання.
Інститут газу НАН України, провідний науковий співробітник, к.т.н. Нікітін Євген Євгенович