Новини
Нікітін Євген Євгенович

Енергетичний менеджмент – платформа для поліпшення теплозабезпечення населених пунктів України

Нікітін Євген Євгенович

11 лютого 2013 Інститут газу Національної академії наук України, Виконавчий комітет Коростенської міської ради та Проект USID «Реформа міського теплопостачання» проводять семінар “Енергетичний менеджмент – платформа для поліпшення теплозабезпечення населених пунктів України”. На семінарі буде презентована Система оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання ПЕР в міському тепловому районі.

Місце проведення: м.Коростень, вул. Грушевського 22, актовий зал міського Виконавчого комітету.

Програма семінару
9.30-10.30 Реєстрація учасників семінару
10.30-11.00 Привітальне слово
Міський голова м. Коростень Москаленко В. В.
Академік НАН України Карп І.М.
11.00-11.30 Розробка системи контролю, аналізу і управління ефективністю теплопостачання (на прикладі теплового району котельні «Київська» м. Коростень), Інститут газу НАН України, Нікітін Е.Е., провідний науковий співробітник.
11.30-11.45 Програмне забезпечення для системи оперативного контролю та аналізу ефективності теплозабезпечення теплового району. Інститут газу НАН України, Комков І.Д., інженер.
11.45-12.00 Досвід впровадження проекту USID «Реформа міського теплопостачання» Міцкан А.І., заступник керівника проекту
12.00-12.15 Виступ представника Національной комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (тема і доповідач уточнюються)
12.15-12.30 Віступ представника Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (тема і доповідач уточнюються)
12.30-12.45 Попередні результати експлуатаціі системи контролю та аналізу ефективності теплопостачання теплового району котельні «Київська». Барановська Т.М. директор КП «Теплозабезпечення».
12.45-13.00 Обговорення.

Про система оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання ПЕР в міському тепловому районі
Типовий тепловий район міста включає в себе газову котельню, теплові мережі та певну кількість підключених до них будівель. Сукупність таких теплових районів утворює систему теплопостачання міста.

Розроблено методичне і програмне забезпечення для оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання природного газу, теплової, електричної енергії і підживлювальної води в міському тепловому районі.

Використовуються показання газо-тепло-електро-водолічильників котельні і теплолічильників будівель. При відсутності або несправності деяких теплолічильників будівель використовуються розрахункові дані. Для діагностики причин порушень режимів правильного функціонування системи теплопостачання додатково використовуються й інші стаціонарні й портативні вимірювальні прилади: термометри, манометри, накладної витратомір, тепловізор, аналізатор параметрів електричного струму.

У процесі оперативного контролю на підставі показань лічильників визначається комплекс показників енергоефективності та якості теплопостачання: коефіцієнт ефективності використання природного газу та питома витрата електроенергії в котельні, втрати теплової енергії та води в тепловій мережі, відповідність нормативного і фактичного теплоспоживання будинків, відповідність фактичного і нормативного температурного графіків, відповідність фактичних і нормативних витрат теплоносія, показник якості погодного регулювання теплового навантаження в котельні і по окремим будівлям, очікуване споживання природного газу в залежності від прогнозованої температури зовнішнього повітря, показники фактичної ефективності впровадження енергозберігаючих заходів. Реалізована функція візуалізації всіх обчислюваних показників і контрольованих технологічних параметрів, а також функція формування зведеного енергетичного рапорту для керівництва.

При виявленні відхилень контрольованих параметрів від нормативного рівня енергетичним менеджером теплового району повинна здійснюватися діагностика причин виявлених порушень з використанням так званих «дерев оцінки ситуацій» і необхідних портативних вимірювальних приладів. Після чого повинні бути вироблені і реалізовані відповідні управляючі дії, спрямовані на нормалізацію ситуації. До числа типових діагностованих порушень відносяться: неоптимальний надлишок повітря в топках котлів або підвищені присоси в газоходах, погіршення теплоізоляційних властивостей огороджувальних конструкцій, підвищені втрати теплоти або води в теплових мережах, неправильна робота регуляторів теплового навантаження будівель, погіршення теплоізоляційних характеристик огороджувальних конструкцій будівель і цілий ряд інших причин. Прикладами необхідних управляючих впливів є налагодження режиму горіння котлів, відновлення їх газощільності і теплоізоляції, підвищення якості роботи оперативного персоналу, технічне обслуговування регуляторів теплового навантаження будівель, тепло-гідравлічна наладка теплової мережі, відновлення теплоізоляційних характеристик огороджувальних конструкцій будівель і цілий ряд інших заходів.

Передбачено як автоматизоване, так і ручне введення даних в комп’ютер енергетичного менеджера теплового району. Програмне забезпечення розроблене в середовищі Microsoft Office Excel c використанням Visual Basic for Application (VBA). Програмне забезпечення може бути легко модифіковано з урахуванням специфічних особливостей того чи іншого теплового району.

Розроблене методичне і програмне забезпечення є основою для створення муніципальних систем енергетичного менеджменту у відповідності з ідеологією міжнародного стандарту ISO 500001 “Energy management systems-Requirement with guidance for use” (Системи енергетичного менеджменту-вимоги та настанови щодо застосовування).

Система оперативного контролю, аналізу та управління ефективністю використання ПЕР впроваджена в тепловому районі котельні «Київська» міста Коростень. Котельня оснащена газо-тепло-електро-водолічильниками, а всі будівлі – ІТП. Дані по телефонних каналах збираються на комп’ютер енергетичного менеджера, розміщеного в офісі міського комунального підприємства «Теплозабезпечення». Частина даних щодня вводиться вручну. На підприємстві створена група енергетичного менеджменту, яка використовує розроблене програмно-методичне забезпечення для забезпечення високої енергетичної ефективності та якості теплопостачання.

Інститут газу НАН України, провідний науковий співробітник, к.т.н. Нікітін Євген Євгенович

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.